Fotografia z powietrza – dron to urządzenie, które odmieniło świat fotografii. Wielu fotografów, latami układa w głowie plany idealnych kompozycji, z lotu ptaka. Do niedawna, realizacja tych artystycznych marzeń, była niemożliwa. W momencie powstania bezzałogowego statku powietrznego, wszystko się zmieniło. Drony, umożliwiają wykonanie ujęć z perspektyw niezwykle odległych – z perspektywy przestworzy. Nowoczesny fotograf, często jest jednocześnie operatorem drona i filmowcem. Oczywiście, do pilotażu statku, potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Jakie jeszcze umiejętności, konieczne są do wykonania zachwycających ujęć, przy pomocy drona? Eksperci zgodnie twierdzą, że są to zdolności nabyte, w zakresie fotografii tradycyjnej.

Fotografia z powietrza – dron. Dlaczego fotografia i filmowanie dronem, to zajęcia profesjonalistów

Ustawienia, zapisane w głowie. Fotografia z powietrza - dron

Ekspozycja, perspektywa, odpowiedni kąt fotografowania, przysłona, format obrazu, szybkość migawki, czułość ISO i inne parametry – wszystko to, ma znaczenie, również w przypadku fotografii dronem. Fotografia z powietrza - dron wymaga więc podejścia profesjonalnego. Czy można się tego wszystkiego nauczyć, operując drona? Oczywiście, jest to możliwe. Jednak tylko wiedza teoretyczna, podparta wieloletnim doświadczeniem, pozwoli pewnie i efektywnie, operować tym urządzeniem. Warto więc, przygodę z dronem, rozpocząć od nauki ustawień fotograficznych.

Najlepsze efekty w fotografii artystycznej dronem, osiągają osoby, które mają doświadczenie, w zakresie stosowania ustawień manualnych. Nic, nie przygotuje lepiej do zawodu fotografa niż obiektyw manualny. Można czytać poradniki i stosować ich treść, ustawiając funkcje w aparacie cyfrowym. Jednak nauka fotografowania obiektywem manualnym, pozwoli przyswoić sobie ustawienia tak dogłębnie, że na zawsze już pozostaną zapisane, w umyśle fotografa. Aparaty cyfrowe, wiele lat doskonalone były pod różnymi względami, aby dorównać aparatom tradycyjnym. Z tego względu, doświadczeni fotografowie z długim stażem, swoją naukę rozpoczynali, ze szczególnym uwzględnieniem zasad fotografii tradycyjnej - artystycznej. To nie tylko reguły tworzenia obrazu, ale także zasady skomplikowanych ustawień manualnych. Dzięki temu, z łatwością korzystają obecnie z udogodnień cyfrowych, których elementem jest również fotografia z powietrza - dron.

Fotografia z powietrza - dron to bezzałogowy statek powietrzny, którego akumulator pozwala na krótki czas użycia (zazwyczaj, jest to maksymalnie godzina). Dlatego, w przypadku fotografii dronem, wiedza na temat ustawień i łatwość operowania sprzętem, jest istotniejsza, niż kiedykolwiek w historii fotografii cyfrowej. Ostateczny obraz, wykonany dronem, to efekt przemyślanego planowania: jak przedstawia się teren, z lotu ptaka? Jakie ustawienia dobrać, względem warunków? W jaki sposób, uzyskać odpowiedni efekt artystyczny? Jaka kompozycja, ma być zachowana i jakie proporcje dobrać? Wszystko to, musi być już ustalone, w momencie uruchamiania drona. Następnie, kiedy już statek wzbije się w przestworza, konieczne jest podejmowanie szybkich i zdecydowanych wyborów. Umiejętności doświadczonego fotografa, pozwalają wybrać odpowiedni moment, na uchwycenie zdjęcia. Oprócz tego, fotograf musi mieć ogromną wprawę, w dziedzinie pracy z ludźmi. Postacie, powinny być odpowiednio ułożone, względem oczekiwanego efektu.  

Fotografia z powietrza - dron, podobnie jak aparaty cyfrowe, umożliwia wykonanie fotografii w formacie RAW. Odpowiednio wykonane, a następnie obrobione w formacie RAW, zdjęcie z drona, jest gwarantem spektakularnego efektu.

 Ustalone normy i wymogi. Fotografia z powietrza - dron

Fotografia z powietrza - dron wykorzystywany w celach komercyjnych, czyli fotografia okolicznościowa, reklamowa, biznesowa. Ze względu na sposób wykorzystania, profesjonalny fotograf, będący jednocześnie operatorem drona, musi posiadać zaświadczenie UAVO - Umanned Aerial Vehicle Operator. W ramach tego świadectwa, fotograf uzyskać może jednocześnie uprawnienia VLOS (loty w zasięgu wzroku operatora) i BVLOS (loty poza zasięgiem wzroku fotografa).  Świadectwo UAVO, konieczne jest zwłaszcza, w przypadku zastosowania drona, w przestrzeni zabudowanej. 

Fotografia z powietrza - dron to obiekt latający, który powinien być pilotowany, zgodnie z zasadami prawa lotniczego. Normy te obowiązują, niezależnie od tego, czy dron użyty jest w celach komercyjnych, czy też rozrywkowych. Statek latający, nie może utrudniać ruchu lotniczego, zakłócać spokoju i porządku oraz przede wszystkim - dron nie może stanowić zagrożenia, ani narażać na szkodę. Urządzenie musi być ubezpieczone, a odpowiedzialność za ewentualne szkody spowodowane lotem drona, ponosi operator.

Filmy z powietrza - drony, w szczególności wykorzystywane są, do tworzenia filmów

Fotografia z powietrza - dron to urządzenie, którego obsługa jest zadaniem skomplikowanym. Warunki na powierzchni, która ma być uchwycona oraz czynniki atmosferyczne, zmieniają się bardzo dynamicznie. Biorąc pod uwagę, jak niewielki jest zakres czasu pracy drona, ma to ogromne znaczenie. O wykonaniu odpowiedniego ujęcia, często decyduje bardzo ulotna chwila. Dlatego, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drona, z kamerą. Filmy z powietrza - drony umożliwiają wykonanie jakościowych filmów, które mogą być wykorzystywane jako video lub jako pojedyncze klatki obrazu. Pojedyncze ujęcia, z powodzeniem mogą pełnić rolę obrazu fotograficznego.  

Drony, wykorzystywane w sposób kreatywny, pozwalają uzyskać, bardzo dynamiczne filmy reklamowo - promocyjne i okolicznościowe. Kreatywność, połączona ze sprawnością obsługi i szeroką wiedzą, to podstawy sztuki filmowania, z użyciem tego sprzętu. W przypadku filmów okolicznościowych i filmów z eventów, operator powinien mieć duże doświadczenie, w zakresie sztuki tworzenia obrazu. Zasady kompozycji i światła oraz znajomość ustawień, mają tu odniesienie. Klatki filmu, powinny być odpowiednio wykadrowane, aby ukazać istotne cechy obiektów lub znaczące chwile.

Fotografia z powietrza - dron spełnieniem marzeń fotografa i klientów

Fotografia z powietrza - dron urządzeniem, o jakim marzyli fotografowie. Nieosiągalne wcześniej ujęcia, fantazyjne zestawienia, ogrom wnętrz architektonicznych, piękno szerokich krajobrazów – wszystko to, uchwycone może zostać, z użyciem drona. Operowanie w powietrzu, musi być jednak niezwykle umiejętne.

Zastosowanie zasad fotografii artystycznej i reklamowej, w sytuacji użycia drona, jest utrudnione ulotnością chwili i ograniczonym czasem lotu. W przypadku filmów, wykonywanych dronem, reguły te również muszą pozostać zachowane. Wszyscy śnimy o niezwykłych ujęciach, porównywalnych do klatek z filmów fantastycznych i obrazów z najlepszych magazynów. Taki efekt, jest osiągalny! Warunkiem jest, wybór fotografa lub filmowca, o dużym doświadczeniu i wiedzy. Tylko takie podejście, umożliwi wykonanie ujęć niezwykle znaczących, o zachwycającej estetyce. Sama fotografia dronem, przedstawiająca surowe widoki, bez kompozycji i efektów świetlnych - może rozczarowywać. Ponadto, profesjonalista umiejętnie dopracowuje obraz, zgodnie z zasadami obróbki, będącej idealnym uzupełnieniem dzieła. Ważne jest również zaangażowanie - pasja, z jaką artysta tworzy obraz fotograficzny lub filmowy, widoczna jest na każdym z kadrów. Konieczna jest także kreatywność i komunikatywność – fotografia profesjonalna, to zazwyczaj rezultat pracy fotografa i filmowca, nad obrazem, z udziałem postaci.  Efektem są, niesamowite sceny, urzekające pejzaże, romantyczne fotografie ślubne i efektywne materiały reklamowe.